Historia i Tradycja

Wprowadzenie – historia – współczesność

Na przełomie X i XI w. przodkowie współczesnych Romów opuścili Indie. Już w Europie, w XIV i XV w., podawali się za przybyszów z Małego Egiptu, pokutników, pielgrzymów. Legendarny Egipt przeniknął do języków europejskich – Gitanos, Gitanes, Gypsies, Egiftos, Faraonepek. Zanim upowszechniła się nazwa Romowie – z greckiego Athinganoi i łacińskiego Adsincani zrodzili się Cikáni, Zigeuner, Цыганы, Ţiganii, Çingene i polscy Cyganie. Sami w zdecydowanej większości nazywają się Romami, niektóre grupy identyfikują się jako Manouches, Calé, Sinti.

Przeczytaj cały artykuł

 


Portal Kultury Romów E-Drom.pl jest inicjatywą Fundacji Dom Kultury zrealizowaną we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce i Muzeum Kultury Romów w Warszawie.

Zadanie w 2021 roku zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.