ROMANO HIP-HOPO

Co młodzież romska lubi i świetnie potrafi robić? Śpiewać rap i tańczyć breake dance. Projekt Romano Hip-hopo został uszyty na miarę naszej grupy młodych Romów z Pragi Południe w Warszawie, z którą pracujemy od przeszło 2014 r.

Mekh man daje” to tradycyjny romski utwór zarapowany i zatańczony przez romską młodzież z warszawskiej Pragi Południe, która w ten sposób opowiada o sobie i swojej tożsamości.

Mekh man daje”, czyli “Pozwól” jest tradycyjnym utworem śpiewanym w romskich domach. Jego wybór zaproponowała Krystyna Perła Markowska, romska artystka, pieśniarka, działaczka, liderka zespołu “Perła i Bracia”. To Perła czuwała nad zachowaniem tożsamości tego utworu, by nie zatracił się w aranżacji hip-hopowej.

Warsztaty dźwiękowe prowadził Adam Bieliński z Akademii Dźwięku, warsztaty choreografii breakdance Aneta Woźnicka-Łada, instruktorka zumby związana z agencją Reggaeton vs Danchall, zajęcia z nowych technologii i wykorzystania mediów społecznościowych do autopromocji: Paulina Jędrzejewska Fundacji Culture Shock. Na wszystkich zajęciach towarzyszyli nam z aparatami i kamerą Małgorzata Brus z Fundacji Dom Kultury iLeszek Wejcman Leon Studio. Po intensywnej, blisko trzymiesięcznej pracy nasze dzieciaki nagrały hip-hopową piosenkę “Mekh man daje” i zatańczyły ją. Powstał bogaty materiał wizualny, z którego zrealizowaliśmy wideoklip. Bez precedensu w Polsce.

Głównymi autorami sukcesu są uczestnicy projektu:

Alwaro, Angela, Dawid, Edmund, Olivia, Kamil, Kewin, Niko, Ricardo, Santino, Wanda, Wirginia, Zuzanna.

Wideoklip i nagranie utworu powstały w ramach projektu “Romano Hip-hopo” sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Opiekunką artystyczną grupy była Perła Krystyna Markowska – artystka, wokalistka i liderka zespołu „Perła i Bracia”. Perła pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych – zespół „Perła i Bracia”, to jeden z najlepszych w Polsce zespołów wykonujących tradycyjną muzykę Romów. Perła jest także działaczką społeczną, od początku lat 90-tych XX w. jest prezeską Stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce z siedzibą w Pabianicach. Reprezentuje społeczność Romów z grupy Polska Roma.

W projekcie uczestniczyła także Ewa Pawłowska, opiekunka grupy romskiej, która  w Ośrodku Pomocy Społecznej Praga Południe jest asystentką romską odpowiedzialną za współpracę ze społecznością romską.

Animacje i zajęcia z nowych technologii w ramach naszego projektu prowadziła  Paulina Jędrzejewska z Fundacji Culture Shock, a wideoklip zrealizował Leszek Wejcman ze studia Leon Film.

Na koniec sedno: warsztaty hip-hopowe dla naszej młodzieży prowadziła Akademia Dźwięku w profesjonalnym studiu nagraniowym.

 

Zadanie jest sfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z “Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020”