Drom” w języku romani oznacza „drogę”, która od wieków jest jednym z najbardziej popularnych symboli kojarzących się z Romami. Tak jest również współcześnie, choć przecież niewielu przedstawicieli tej mniejszości etnicznej wiedzie obecnie egzystencję wędrowca. Wędrówki, szczególnie te drewnianymi wozami, to już zamierzchła przeszłość, historia, o której pamiętają tylko najstarsze pokolenia, a o której dzieci i młodzież dowiaduje się dziś głównie z książek. Tak jak pisała wiele lat temu w swym wierszu najsłynniejsza romska poetka Papusza – „Jadą Cyganie wielu wozami…”.

„Drom” w kontekście naszego projektu traktujemy zatem jako metaforę, jako podróż online po kulturze romskiej i z Romami, co w połączeniu przyniesie naszym odbiorcom wspaniały rezultat, przygodę połączoną z edukacją, której próżno szukać w szkole, a czasem i na uniwersytetach. E-Drom Portal Kultury Romów to wielka pigułka wiedzy o Romach i ich świecie, podróż w historię i współczesne życie codzienne naszych bohaterów, wędrówka po artefaktach romskiej kultury.

E-Drom Portal Kultury Romów to platforma kultury, żywe muzeum, serwer romskiej kultury, dynamicznie rozwijające się miejsce online, które jest czymś więcej niż tylko portalem internetowym. Tworzone przez Romów, romologów, czyli znawców romskiej kultury, naukowców, etnografów, kulturoznawców, edukatorów,  dziennikarzy, publicystów, artystów, działaczy społecznych, i … lista jest bardzo długa, gdyż współpraca ma status otwarty…

Portal Kultury Romów jest żywym miejscem. Jego skromne początki, które kilka galerii tematycznych, dokumentów filmowych i zbiorów udostępnionych przez prywatnych kolekcjonerów, jednak dzięki otwartej formule i współpracy środowisk rozwija się cały czas. Odkrywamy na nowo kulturę romską w jej szerokiej odsłonie i znaczeniu, wychodząc poza utarte stereotypy. Na portalu znajdują się dokumenty, fotografie, obrazy, filmy poświęcone tradycji i kulturze Romów, najciekawsze zjawiska ze świata sztuki, kultury, działania społeczne, sylwetki wybitnych postaci romskiej kultury, zarówno z Polski jak i ze świata.

Treści na portalu są przekazywane w sposób przystępny dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu czy zainteresowań. Portal może być źródłem edukacji jak i rozrywki, ale również specjalistycznej wiedzy przydatnej w szkole i w pracy.

Strategiczną część portalu stanowią materiały, które tworzą autorzy zaangażowani w nasz projekt. Filmy, zdjęcia, artykuły, wywiady, działania edukacyjne, które powstały lub powstaną na potrzeby portalu. Portal to również zbiór wielu ważnych informacji, które krążą po sieci, jednak wszystkie treści znajdujące się na portalu zostały odpowiednio przeanalizowane przez specjalistów i przygotowane tak, aby były one źródłem prawdy o historii, kulturze i współczesnej sytuacji Romów. Zdajemy sobie sprawę, z tego, że zarówno Romowie jak i ich kultura obarczeni są wieloma stereotypami, negatywnymi i pozytywnymi, dlatego stosujemy odpowiedni filtr odrzucając fake newsy, bezwartościowe treści, które mogą wprowadzać odbiorców w błąd i tworzyć nieprawdziwe obrazy romskiego świata.

Droga jest symbolem podróży, czegoś przeciwstawnego do domu, który dla każdego z nas kojarzy się ze stałym miejscem, ostoją do której się powraca. Niech podróż w romską kulturę będzie zatem przygodą, która pozwoli nam na oddech podczas ciężkich momentów izolacji, przymusowej kwarantanny lub po prostu w chwilach, kiedy marzymy o wolności, przecież wolność  to kolejny ważny symbol kojarzonym  z Romami.

Agnieszka Caban